جذابیت پنهان بورژوازی (شماره 2)

گرایش به اشرافی گری و زندگی در سطوح بالای اجتماعی، موضوعیست که تا حدودی در وجود همه انسان ها رخنه کرده. حتی افرادی که بسیار ادعای روشن فکری و آوانگاردیسم دارند گرایش پنهانی به بورژوا گری از رفتار و نوع زندگی شان قابل رویت است. میل مبهم ما به مارک ها و برندها، روستوران‎های شیک، شخصیت های مشهور و ... نشان دهنده تمایل اکثر ما به زندگی سرمایه داری و نوع روابط و سیستم حاکم بر این طبقه است.

 اگر به درون خودمان هم دقت کنیم می‎بینیم که در بسیاری مواقع، زرق و برق حاکم بر زندگی طبقه مرفه، حتی نوع دیدگاه و قضاوت ما در باره اشخاص و انسان‎ها را تحت تاثیر خودش قرار می‎دهد. یکی از نمونه‎های آشکار این نوع طرز فکر در مخاطبان عام به وضوح با مقایسه دو تصویر زیر قابل مشاهده است:

 

(توضیحات مربوط به تصاویر)*

 کنار هم قرار دادن این دو عکس را می شود در حد یک تمهید پیش پاافتاده ژورنالیستی تلقی کرد. چیزی در ردیف بازی موذیانه با احساسات بیننده و اخذ نتایجی بی پایه و اساس. اما حتی آگاهی از چنین نتایجی نمی تواند ما را از جاذبه کنار هم قرار دادن این دو تصویر رها کند.

 عکس اول، تصویری خوشایند از دختران خانواده رومانف، آخرین تزار روسیه است.

 چهار دختر نوجوان زیبا و معصوم (از چپ به راست)، ماری، تاتیانا، آناستازیا (همان دختر معروف تزار که سرنوشت افسانه یی اش دستمایه فیلم ها و کارتون های فراوانی شد) و اولگا. تاریخ عکس سال 1914 است.

زمانی که ده ها میلیون شهروند روسی در کنار تحمل بی کفایتی پدر این دختران و همسرش (ملکه) و مشاور سادیست آنها (راسپوتین) باید حضور در یکی از بی معناترین و کمرشکن ترین جنگ های تاریخ را هم تجربه می‎کردند.

 تصویر دیگر (مربوط به تابستان 1917) به سه تن از زنان انقلابی ارتش سرخ اختصاص دارد که لباس رزم پوشیده اند؛ زنانی با کینه یی طبقاتی و غیرقابل مهار که دوشادوش بلشویک ها برای برقراری اتحاد جماهیر شوروی جنگیدند.

 چهره این زنان با موهای تراشیده و چهره هایی خشمگین، وقتی در کنار معصومیت چهره دختران تزار قرار می گیرد تمام درس ها و اسناد تاریخی را تحت الشعاع قرار می دهد و بیننده ناخودآگاه با خانواده سلطنتی رومانف احساس همدردی می کند.

 تمام خانواده رومانف پس از دستگیری توسط بلشویک ها تیرباران شدند؛ از جمله این چهار دختر حاضر در تصویر بالا.

 

 

 

پ.ن: بورژوازی یکی از اصطلاحات مارکسیستی در مورد دسته‌بندی‌های مورد استفاده در تحلیل جوامع بشری است. این واژه به دستهٔ بالاتر یا مرفه و سرمایه دار در جامعه اطلاق می‌شود. این دسته قدرت خود را از استخدام, آموزش و ثروت به دست می‌آورند و نه لزوما از اشراف زادگی. این دسته بالاتر از طبقه پرولتاریا قرار می‌گیرد. در جامعه سرمایه داری این واژه معمولاً به دسته‌های قانون گذار و مالک  اطلاق می‌شود.

 

 * بخش "توضیحات تصاویر"، برگرفته از متن روزنامه اعتماد، با اندکی تصرف در متن. 


/ 3 نظر / 40 بازدید
لادن

ممنون وحید، حالا که بیشتر فکر می کنم من بورژوازی رو از بچگیم دوست داشتم

فرید

سلام، خوبی تراوین پر طرفدارترین بازی آنلاین دوباره زنده شد. بازی تراوین بزرگترین و پر طرفدارترین بازی آنلاین در ایران مجددا راه اندازی شد. سرور های جدید مجهز به بازی تراوین نسخه 4 می باشند و به تازگی راه اندازی شده اند جهت آغاز بازی و شروع فتوحات جدید هم اکنون بازی را آغاز نمایید.(به آدرس جدید سایت دقت نمایید) http://ts1.traviand.ir هم اکنون می توانید بازی تراوین نسخه 4 را آنلاین و رایگان بازی کنید در صورتی که با این بازی آشنایی ندارید راهنمای بازی را از اینجا بخوانید: http://t4answers.traviand.ir آدرس جدید www.traviand.ir را به خاطر بسپارید.